Jeszcze kilka lat temu zachwycaliśmy się nowymi grami mobilnymi na smartfony i tablety, które pod względem graficznym czy fabularnym przypominały produkcje sprzed kilkunastu lat na PC. Teraz mamy do czynienia ze smartfonami, które technologicznie przewyższają dawne konsole i pecety. Możemy na nich grać choćby w poker online za darmo jak i w inne różne gry online. Dzięki usłudze xCloud od Microsoftu mobilne granie wchodzi na wyższy poziom.

Od zapowiedzi do startu

Już w 2018 roku podczas E3 2018 firma Microsoft zapowiedziała swoją streamingową, gamingową usługę Project xCloud. Minęły dwa lata i jesteśmy właśnie świadkami jej uruchomienia. Projekt ten od samego początku zapowiadał wykorzystanie usługi w chmurze do strumieniowego przesyłania gier dostępnych na platformę Xbox. Firma do tego celu firma wykorzystała serwery Azure. Usługa w założeniu miała być uzupełnieniem oferty na Xbox i zachęcić wielu nowych graczy do skorzystania z tej platformy. Dziś już wiemy, że stała się czymś większym.

15 września 2020 abonenci usługi Xbox Game Pass Ultimate mogą skorzystać w ramach abonamentu również z Microsoft xCloud. Pierwsze oficjalne testy dotyczą 22 państw, w tym Polski. Możliwe jest jednak już teraz dołączenie do abonamentu, który miesięcznie kosztować ma 54.99 złotych, zaś pierwszy miesiąc można wykupić za 4 złote. Każdy subskrybent Xbox Game Pass może bez przeszkód skorzystać z usługi na kilku urządzeniach grając w chmurze. 

Profil użytkownika znajduje się bowiem w chmurze, dzięki czemu zyskuje się okazję do kontynuowania gry na tablecie czy smartfonie z systemem Android. To ciekawe rozwiązanie, gdyż możemy rozpocząć mapę lub misję na swoim Xboxie, a następnie dokończyć ją na smartfonie. To przy okazji świetne rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które nie mają na co dzień Xboxa. Mogą dzięki xCloud zagrać na swoim smartfonie w gry, w które do tej pory dostępne były tylko na konsoli lub PC.

Do gry konieczna jest nie tylko usługa, lecz także smartfon lub tablet z systemem Android w wersji co najmniej 6.0, jak i Bluetooth od wersji 4.0. Ponadto konieczne jest stabilne połączenie internetowe z prędkością co najmniej 10 MB/s. Dlaczego nie było do tej pory mowy o urządzeniach z iOSem? Otóż pierwsza faza testów obejmuje tylko smartfony i tablety z Androidem, natomiast na modele od Apple usługa xCloud ma trafić w I lub II części 2021 roku. 

Już teraz mówi się o tym, że usługa xCloud może stać się Netfliksem gier. Nie potrzebujemy bowiem wyjątkowego sprzętu. Za całość graficzną odpowiadają bowiem serwery Google, my zaś otrzymujemy strumieniowy obraz, który zezwala nam na osiągnięcie jakości podobnej jak choćby na YouTube. Do gry potrzebować będziemy jednak w większości przypadków bezprzewodowego kontrolera.

W co zagramy na xCloud?

Bardzo dobrą wiadomością jest to, że już na sam start zyskujemy ponad 150 gier do wyboru. Możemy zatem wypróbować usługę za 4 złote miesięcznie, aby po upływie tego czasu wybrać, czy chcemy kontynuować swój abonament czy też z niego zrezygnować. A jest w co zagrać. Na początek możemy wybrać takie produkcje jak: A Plague Tale: Innocence, ARK: Survival Evolved, Forza Horizon 4, Gears of War 5, Ori and the Will of the Wisps, Resident Evil 7, Wiedźmin 3: Dziki Gon, Dead Island Definitive Edition, F1 2019, Frostpunk: Console Edition, Metro 2033 Redux, Mortal Kombat X, No Man’s Sky, Sea of Thieves: Anniversary Edition czy też World War Z.